Eiropas Savienības tiesību komponentes turpinājumā notiks tālāks darbs ar ES tiesas interpretācijas metodēm un to izmantošanu, tiks apskatīti ‘autonomie’ ES tiesību jēdzieni, dalībvalstu procesuālā autonomija un rīcības brīvība teorijā un praksē. Lekcijas ietvaros tiks apskatīta Eiropas Savienības Tiesas interpretācijas metožu teorija, to sasaistot un ilustrējot ar tiesas judikatūras piemēriem jomās, kas šobrīd ir īpaši aktuālas un vienlaikus parāda ES tiesību attīstības dinamiku, tajā skaitā īpaši apskatot trešo valstu pilsoņu tiesības Eiropas Savienībā. Lekcijā pielietotā metode - ES tiesību izzināšana caur EST spriedumu valodu, izmantojot EST tiesību teoriju kā navigācijas sistēmu un balstoties uz tiesas judikatūru brīvības, drošības un tiesiskuma jomā, kā arī citiem nozīmīgiem EST spriedumiem.
Lekcijā tiks aplūkotas šādas tēmas: ES tiesību avoti; ES tiesību pārākums un tiešā iedarbība; literārā, kontekstuālā un teleoloģiskā interpretācijas metodes; kompetences sadalījums starp Eiropas Savienību un dalībvalstīm (atbalsta, dalītā un ekskluzīvā kompetence); harmonizācijas jautājums; atšķirības starp autonomām ES tiesību normām un normām, kas deleģē dalībvalstīm likumdošanas pilnvaras dalītās kompetences jomā; proporcionalitātes princips; procesuālās autonomijas, efektivitātes un līdzvērtības principi; pilnīgas efektivitātes un effet utile princips; acte éclairé doktrīna; brīvības, drošības un tiesiskuma telpa.
Vasaras skolas dalībniekus lūdzam iepazīties ar sekojošiem materiāliem:
Avoti ar pārskatu par ES tiesību interpretācijas metodēm:
(1) Lenaerts, Koen un José A. Gutiérrez-Fons. Eiropas Savienības tiesas interpretācijas metodes. Tiesu namu aģentūra, 2022 Alternatīvi: Lenaerts, Koen un José A. Gutiérrez-Fons. Lai pateiktu, kas ir ES tiesības: interpretācijas metodes un Eiropas Kopienu Tiesa (To say what the law of the EU is: methods of interpretation and the European Court of Justice). EUI AEL, 2013, Akadēmijas izcilās lekcijas. Pieejams šeit.
(2) Rodin, Siniša. "Interpretācija Eiropas Savienības Tiesā: Originalism, Purposivism, and L' Economie Générale." (Oriģinalitāte, Uz mērķi virzīta un Vispārējā ekonomija). American University International Law Review, vol. 34, no. 3, 2019, 6. pants. Pieejams šeit.
Avoti par citiem ES tiesību interpretācijai būtiskiem jēdzieniem:
(3) Lenaerts, Koen, Piet Van Nuffel un Tim Corthaut. Savienības tiesības un to ietekme valstu tiesību sistēmās. ES konstitucionālās tiesības. Oxford, 2021; tiešsaistes izdevums, Oxford Academic, 2022. gada 21. aprīlis. Pieejams šeit.
(4) Lenaerts, Koen, Kathleen Gutman un Janek Tomasz Nowak. Prejudiciālie nolēmumi par Savienības tiesību interpretāciju. ES procesuālās tiesības, 2. izd. Oxford, 2023; tiešsaistes izdevums, Oxford Academic, 2023. gada 19. oktobris. Pieejams šeit.
(5) Kreigs, Pols. Kompetence, kategorijas un kontrole. Lisabonas līgums: Lisabonas līguma reforma, 1. izdevums. Oxford, 2010; tiešsaistes izdevums, Oxford Academic, 2011. gada 22. septembris. Pieejams šeit.
Tiesu prakse:
(1) Spriedumi lietās Van Gend & Loose, C-26/62 (pieejams šeit); Costa v. ENEL, C-6/64 (pieejams šeit); Simmenthal, C-106/77 (pieejams šeit): ES tiesību sistēmas pamati: pārākums, tiešā piemērojamība un tiešā iedarbība
(2) Spriedums lietā Petruchin C-182/15 (pieejams šeit): Eiropas Savienības tiesības (piemēram, Līgumi) var tikt piemērotas pat tad, ja to nozīme nav uzreiz acīmredzama (tēma - ES tiesību avoti).
(3) Spriedums Orde van Vlaamse Balies C-694/20 (pieejams šeit): uzsver ECT judikatūras nozīmi konkrētu terminu definēšanā, kad tiek apšaubīta to burtiskā nozīme (tēma - literārā interpretācija).
(4) Spriedums lietā Halaf C-528/11 (pieejams šeit): ilustrē travaux préparatoires kā papildu interpretācijas līdzekļa izmantošanu (tēma - kontekstuālā interpretācija).
(5) Spriedums lietā Boriss Cilevičs u.c. C-391/20 (pieejams šeit): parāda, kā EKT piemēroja proporcionalitātes principu, kā arī norāda, ka atbalsta kompetencē esošās jomas principā ir pakļautas izvērtējamam caur ES primāro tiesību prizmu (tēma - proporcionalitātes princips, teleoloģiskā interpretācija).
(6) Spriedums lietā Royal Antwerp Football Club C-680/21 (pieejams šeit): Apspriež to, kā EST risina robežgadījumus, kas saistīti ar atbalsta un dalītās/izņēmuma kompetences jautājumiem, īpaši pievēršoties dalītajai vai izņēmuma kompetencei, nevis atbalsta kompetencei (tēma - ES kompetence).
(7) Spriedums lietā H.A. pret Beļģijas valsti C-194/19 (pieejams šeit): Spriedums attiecas uz jautājumu par harmonizāciju, jo īpaši par to, kas notiek, ja tiek harmonizēti tikai daži procesuālie noteikumi (tēma - harmonizācija).
(8) Prokuratura Rejonowa Łódź - Śródmieście spriedums C-294/16 PPU (pieejams šeit): autonomas un diskrecionāras ES tiesību normas.
(9) Spriedums lietā M.A. C-72/22 PPU (pieejams šeit): ES Tiesas argumentācija par ES tiesību efektivitāti, kad dalībvalstis rada šķēršļus ES tiesību aktu prasību izpildei (tēma - ES tiesību efektivitāte).
(10) Spriedums apvienotajās lietās C-133/19, C-136/19 un C-137/19 (pieejams šeit): Uzsver EKT argumentācijas posmus (interpretācijas metodes, autonomas normas, konsekventa interpretācija).