2020.gada 2.martā Rīgas Juridiskajā augstskolā notika seminārs par godu Baltijas Starptautisko Tiesību gadagrāmatas iznākšanai RJA paspārnē. Seminārā “Starptautiskās tiesas (ICJ) spriedums lietā Gambija pret Mjanmu – mūsdienu starptautisko tiesību piemērs” uzstājās RJA rektors Dr Pietro Sullo, tēma: “New Developments in International Law: The Gambia v. Myanmar Case before ICJ”. RJA profesore un Latvijas Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele runāja par “ICJ giving effect to erga omnes obligations”, RJA lektore Ieva Miļūna runāja par “Erga omnes obligations and their protection by the UN organs”, un Tartu Universitātes Starptautisko tiesību profesors Lauri Mälksoo stāstīja par Krievijas attieksmi pret starptautiskajām tiesībām.
Dr. Ziemele un Dr.Malksoo, kopā ar Lietuvas Konstitucionālās tiesas prezidentu, Viļņas Universitātes Juridiskās fakultātes profesoru Dainius Žalimas ir BYIL galvenie redaktori. Gadagrāmatu izdod Brill izdevniecība, un ar šo sējumu atbildību par tās izdošanu uzņemas Rīgas Juridiskā augstskola. Grāmatas izpildredaktore ir RJA lektore un bibliotēkas vadītāja Ligita Gjortlere.
Šis Baltijas gadagrāmatas sējums ir veltīts trīs Baltijas valstu – Igaunijas, Latvijas un Lietuvas – simtgadei. Izdevumā iekļautajos rakstos tiek pētīts plašs jautājumu loks, kas atspoguļo Baltijas valstu nesaraujami saistīto valstiskuma un starptautisko tiesību vēsturi.
Ir dziļi simboliski, ka Baltijas Starptautisko tiesību gadagrāmata, ko izveidoja un daudzus gadus uzturēja Raula Vallenberga institūts Lundas universitātē Zviedrijā, kopš 2018.gada ir atgriezusies Latvijā, Rīgas Juridiskās augstskolas (RJA) paspārnē. Dibināta 1998. gadā, RJA ir kļuvusi par vadošu juridiskās izglītības un pētniecības institūciju Baltijas reģionā, kuras galvenais mērķis ir piedalīties Latvijas un plašāka reģiona attīstībā, izglītojot jaunas motivētu un izcili prasmīgu jauno pētnieku paaudzes, kas spētu veicināt Eiropas integrāciju. Pētniecība un izglītība starptautisko un Eiropas tiesību jomā ir būtiska šī mērķa sasniegšanai.
Šajā Gadagrāmatas sējumā tiek publicēti arī raksti no RJA rīkotās ikgadējās Eiropas Starptautisko tiesību asociācijas (ESIL) konferences “Kā starptautiskās tiesības darbojas krīzes apstākļos”, par svarīgiem morāles jautājumiem straujās tehnoloģiju attīstības laikā. “Pats fakts, ka šie jautājumi tiek aplūkoti no starptautisko tiesību skatupunkta, rāda, ka brīnumainā kārtā starptautiskajā arēnā ir parādījies vērtību diskurss,” uzskata Gadagrāmatas galvenie redaktori - Dr. Ziemele un Dr. Mälksoo.
Baltijas Starptautisko tiesību gadagrāmata ir pirmais izdevums starptautisko tiesību jomā, ko sastāda redakcijas kolēģija no Baltijas valstīm un kas iekļauj starptautiskajā viedokļu apmaiņā Baltijas valstīm būtiskas tēmas, nodrošinot forumu Baltijas un starptautisko pētnieku viedokļiem. Pirmais Gadagrāmatas sējums iznāca 2001. gadā ar simpoziju par Baltijas valstu starptautisko tiesisko statusu. Gadagrāmatā regulāri tiek iekļauti valsts starptautisko tiesību prakses ziņojumi no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas, tādējādi tā kalpo par svarīgu starptautisko tiesību izziņas avotu, kas nav pieejams nekur citur. Laiku pa laikam Gadagrāmatā tiek iekļauti raksti, kuros pētīta starptautisko tiesību vēsture kontekstā ar aktuāliem jautājumiem Austrumeiropā un Krievijas Federācijā, tādējādi padarot reģionālo diskursu pieejamāku plašākai auditorijai. “Stāsts par Baltijas valstīm ir arī stāsts par likuma varu starptautiskajās tiesībās,” uzskata Ineta Ziemele un Lauri Mälksoo.
Grāmata nopērkama Brill izdevniecības mājaslapā vai arī izlasāma RJA Bibliotēkā.