Uzsākta RJA mācību programma Austrumu partnerības reģionam un Centrālāzijai „Padziļinātā programma Eiropas tiesībās un ekonomikā”
Jaunajā Rīgas Juridiskās augstskolas (RJA) padziļinātajā programmā Eiropas tiesībās un ekonomikā Austrumu partnerības reģionam un Centrālāzijai mācības uzsākuši 15 pārstāvji no 11 dalībvalstīm – Armēnijas, Azerbaidžānas, Baltkrievijas, Gruzijas, Kazahstānas, Kirgizstānas, Moldovas, Tadžikistānas, Ukrainas, Uzbekistānas, kā arī no Kosovas. Padziļinātā programma 12 nedēļu garumā piedāvā mācības par Eiropas Savienības un starptautiskās ekonomikas, politikas un juridiskajiem jautājumiem, lai atbalstītu noteiktā reģiona valstu centienus tuvināties ar Eiropas Savienību.
Programmas galvenais mērķis ir Latvijas pieredzes un zināšanu tālāka nodošana, paaugstinot dalībvalstu publiskās administrācijas un pilsoniskās sabiedrības pārstāvju kapacitāti, bet ilgtermiņā – kaimiņreģiona valstu attiecību stiprināšana ar Latviju un Eiropas Savienību ekonomisko interešu un drošības politikas jautājumos. Papildus lekcijām un semināriem dalībnieki apmeklēs valsts institūcijas, nevalstiskās organizācijas un reģionu pašvaldības iestādes.
Programma tiek īstenota sadarbībā ar Ārlietu ministriju un tiek finansēta no Latvijas valsts budžeta attīstības sadarbības politikas ietvaros, savukārt tās īstenošanā piedalās mācībspēki no Latvijas Ārpolitikas institūta, Eiropas Publiskās administrācijas institūta (European Institute for Public Administration), Latvijas Universitātes un Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā.
Konkursam par dalību mācībās bija iesniegti 303 kvalificēti pieteikumi uz 15 studiju vietām, apliecinot programmas aktualitāti un pieprasījumu. Pieteikušies bija augsti kvalificēti Ārlietu, Ekonomikas, Tieslietu un Aizsardzības ministriju darbinieki, diplomātiskā korpusa pārstāvji, dažādu valsts pārvaldes iestāžu pārstāvji, arī starptautisko organizāciju, piemēram, ANO, EDSO vietējo pārstāvniecību darbinieki, nevalstisko organizāciju aktīvisti, žurnālisti un augstskolu pārstāvji.
Lielākais pieteikumu skaits tika saņemts no Gruzijas – 57 pieteikumi un Ukrainas – 40 pieteikumi. No Kirgizstānas saņemti 34, no Kazahstānas – 31, Kosovas – 29, Armēnijas – 25, Uzbekistānas 21, Tadžikistānas – 19, Azerbaidžānas – 17, Moldovas – 15, Baltkrievijas – 7 pieteikumi un no Turkmenistānas – 1 pieteikums. Tāpat vēl 7 pieteikumi saņemti no citām valstīm.
Programmas direktors Pīters Gjortlers (Peter Gjortler) atzīst, ka lielā atsaucība ir pozitīvs vērtējums RJA sagatavotajam studiju piedāvājumam, kā arī tā norāda uz izvēlētā reģiona publiskās pārvaldes un akadēmiskās vides gatavību mācīties no Latvijas pieredzes, kas balstīta uz dalību Eiropas Savienībā. „Augsti kvalificētu pasniedzēju lekcijas, semināri, pieredzes apmaiņas vizītes Latvijas valsts institūcijās un mācību braucieni uz Briseli un Luksemburgu dos papildus zināšanas un motivāciju programmas dalībnieku tālākajam darbam, atgriežoties savās valstīs.”
Plānots, ka programma turpmāk tiks īstenota katru gadu.
Jautājumus par programmu varat uzdot programmas koordinatorei Ullai Zumentei - Steele (e-pasts advanced(abols)rgsl.edu.lv">advanced(abols)rgsl.edu.lv; tālr. 67039212).