2019. gada 20. maijā tika atklāts Rīgas Juridiskās augstskolas (RJA) Intensīvās programmas Eiropas tiesībās un ekonomikā pavasara semestris. Intensīvā programma norisinās jau sesto reizi, un to šajā pavasarī apgūs 14 jaunie profesionāļi no Kazahstānas, Kirgizstānas, Tadžikistānas, Turkmenistānas un Uzbekistānas.
Atklāšanā uzrunas teica RJA rektora p.i. Jānis Ikstens, Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks–politiskais direktors Jānis Mažeiks un ASV vēstniece Latvijā Nancy Bikoff Pettit.
Uzrunājot programmas dalībniekus, Jānis Mažeiks izteica gandarījumu par iespēju uzņemt Rīgā jaunos profesionāļus no Centrālāzijas valstīm, kuri ir ieinteresēti pilnveidot savas zināšanas un sniegt ieguldījumu savu sabiedrību un valstu attīstībā. Politiskais direktors pauda cerību, ka programmas laikā iegūtie savstarpējie kontakti un zināšanas par labu pārvaldību, Latvijas reformu pieredzi un Eiropas Savienības darbību būs noderīgi programmas dalībnieku ikdienas darbā.
Politiskais direktors pateicās Rīgas Juridiskajai augstskolai un tās partneriem – Latvijas Universitātei, Rīgas Ekonomikas augstskolai, Latvijas Ārpolitikas institūtam un Eiropas Publiskās administrācijas institūtam par ieguldījumu programmu īstenošanā, kā arī ASV valdībai par atbalstu pavasara semestra nodrošināšanai.
ASV vēstniece Nancy Bikoff Pettit savā uzrunā apsveica programmas dalībniekus: “Jūs esat daļa no nākotnes līderu elites grupas, un es apsveicu jūs ar iekļūšanu šai programmā.”
Turpmākās sešas nedēļas Latvijā izglītosies 14 publiskās administrācijas, pilsoniskās sabiedrības un akadēmisko aprindu pārstāvji no Kazahstānas, Kirgizstānas, Tadžikistānas, Turkmenistānas un Uzbekistānas. Līdz ar teorētisko un praktisko zināšanu apguvi programmas dalībnieki apmeklēs dažādas Latvijas valsts iestādes un dosies mācību braucienā uz Briseli un Luksemburgu.
Starpdisciplinārās programmas Eiropas tiesībās un ekonomikā Latvija veiksmīgi īsteno kopš 2014. gada, un tās koordinē Rīgas Juridiskā augstskola. Trīs mēnešu Padziļinātā programma un sešu nedēļu Intensīvā programma finansējumu daļēji saņēmušas no Latvijas valsts budžetā paredzētajiem līdzekļiem attīstības sadarbības politikai. Ieguldījumu programmu īstenošanā sniegušas arī ASV, Zviedrija, Norvēģija, Luksemburga, Nīderlande, Šveice.
Kopš 2014. gada mācības abās programmās kopā apguvuši vairāk nekā 260 dalībnieki no ES kaimiņpolitikas, Centrālāzijas un Rietumbalkānu valstīm. Iegūtās zināšanas un pieredzi pārstāvji varēs izmantot savu valstu attīstības veicināšanai. 2019. gadā tiek īstenota arī trīs mēnešu Padziļinātā programma, kurai finansiālu atbalstu sniedz Norvēģijas valdība.