“Viss, pēc kā es tiecos, piepildījās vienā dienā.”
Anete Kleinberga šobrīd studē Rīgas Juridiskās augstskolas maģistrantūras programmā Starptautiskās un Eiropas Savienības tiesības, pastāvīgi strādājot par konsulāro sekretāri Latvijas Republikas vēstniecībā Nīderlandes Karalistē. Šajā īsajā sarunā Anete stāsta, kā sākusi studēt RJA un kā augstskola viņu sagatavojusi jaunajai karjerai Hāgā.
Vai vari man pastāstīt par saviem uzdevumiem vēstniecībā Nīderlandē – kādi ir tavi darba pienākumi?
AK: Sākšu ar ļoti tehnisku pusi: esmu konsulārā sekretāre, un mans galvenais pienākums ir Latvijas pilsoņu apkalpošana. Izsniedzu viņiem pases un palīdzu visu veidu citās situācijās. Taču esmu aizņemta arī daudzās citās aktivitātēs. Šajā vēstniecībā mēs mēģinām nepieļaut hierarhiskas attiecības komandas locekļu starpā, tādēļ dažkārt man jāorganizē pasākumi, dažkārt jādodas uz īssaietiem, dažkārt jāraksta pārskata ziņojumi.
Un cik ilgi tu jau strādā vēstniecībā?
AK: Stājos darbā pagājušā gada 1. novembrī, taču ierados praksē jau 2017. gada martā. Kopumā es šeit esmu jau gadu.
Kas tevi rosināja doties uz RJA? Kādēļ tu izvēlējies studēt šajā augstskolā un kāds bija tavs ceļš uz to?
AK: Pēc vidusskolas beigšanas es vispirms devos studēt uz Franciju, taču man jau teica, ka tā varētu būt pieredze, kas man ne pārāk patiks, - tā arī izrādījās. Izlēmu, ka man vajadzīgs ritms, pie kāda esmu radusi, proti, ka jāstrādā katru dienu, un RJA to nodrošināja ar starptautisku mājizglītību atbilstoši ļoti stingram darba grafikam (kādu es vēlējos!)… Domāju, ka arī Latvijā var gūt lielus panākumus un RJA ir labs starta punkts.
Kas tavā pieredzē bija būtiskākais šeit, RJA?
AK: Manuprāt, attiecības, kādas es veidoju, jo īpaši ar ārvalstu pasniedzējiem. Viņi atvēra izdevību logu… starptautiskie profesori mūs ievirzīja brīvi domājošā un plašā perspektīvā.
Vai RJA tev palīdzēja atrast praksi un sagatavoja tevi šai pieredzei?
AK: Noteikti – no sākuma līdz pat beigām. Es nezināju, ka ir tādas iespējas, taču noskaidroju, ka mani vecākie studiju biedri ir bijuši šādā praksē un ka ir brīva šāda vieta… Man šķita, ka tas būs labs veids, kā mainīt savu karjeru un izmēģināt darbu ārlietās.
Un šajā jomā ir lietas, ko esi apguvusi RJA un vari pielietot ikdienā savā darbā?
AK: Jā, itin viss! Sākot no ES institūciju, to kompetenču, hierarhijas un mijiedarbības pārzināšanas līdz pat zināšanām par citām starptautiskām institūcijām. Kad, būdama praktikante, rakstīju pārskatus, es pavisam noteikti izmantoju šīs zināšanas, lai strukturētu savus ziņojumus. Un man sacīja, ka man šis darbs padodas, – ja nedabūšu darbu vēstniecībā, es noteikti atradīšu darbu kur citur.
Tātad izglītība, kādu esi saņēmusi, ir ļoti atbilstīga tavam darbam, tā nav tikai teorija.
AK: Nē, turklāt dažreiz studiju laikā šķita, ka tā ir pat pārlieku praktiska. Tika lietots daudz prezentāciju, tā bija sava veida mācību metode, darbs grupās, un dažreiz es domāju, ka nu jau tas kļūst par traku un ka mācībām vajadzētu būt akadēmiskākām. Tomēr šķiet, ka viņi ir zinājuši labāk… Jo darbs vēstniecībā tāpat ir saistīts ar saziņu un ar strādāšanu komandā, un šīs prasmes es esmu apguvusi RJA.
Vai ir vēl kas, ko vēlies piebilst par savu pieredzi virzībā no RJA līdz Nīderlandei?
Tikai to, ka tas bija negaidīti – viss notika ļoti ātri. Būtībā viss, pēc kā es tiecos, piepildījās vienā dienā – kad man piedāvāja šo amatu!
Anete beigs maģistrantūras programmu Starptautiskajās un Eiropas Savienības tiesībās 2018. gada jūnijā.