21.gadsimts ir ienesis daudz pārmaiņu valstu tiesību sistēmās. Tās arvien ciešāk ir savijušās ar starptautiskajām un pārnacionālajām tiesībām. Ikvienam tiesību piemērotājam un tiesību izmantotājam ikdienā nākas piemērot tiesību normas, kuru avots bieži ir ārpus valsts robežām un ir vairāku valstu kompromisa rezultāts. Starptautiskās un Eiropas Savienības tiesības ir ienākušas katra cilvēka mājā. 21.gadsimta jurista kompetencē ir jābūt dziļām un aktuālām zināšanām par norisēm ne tikai nacionālajās tiesībās, bet arī starptautiskajās un Eiropas tiesībās.
Ar mērķi piedāvāt koncentrētas zināšanas un jaunākās atziņas šajās jomās Rīgas Juridiskā augstskola aicina uz vasaras skolu “Starptautiskās un Eiropas tiesības: šī brīža izaicinājumi” Eiropas Savienības Tiesas tiesneses Dr. Inetas Ziemeles zinātniskā vadībā, kas norisināsies no 26.jūlija līdz 30.jūlijam tiešsaistē. Vasaras skolā tiks padziļināti apskatītas aktuālas tēmas šādās tiesību jomās, proti, starptautiskās tiesības, Eiropas Cilvēktiesību konvencija un tiesas judikatūra, Eiropas Savienības Tiesa un tās judikatūra, Eiropas Savienības Vispārējā tiesa un tās judikatūra, starptautiskās organizācijas un likumdošanas process.
RJA Vasaras skolas pasniedzēji būs Eiropas Savienības Tiesas tiesnese Dr. Ineta Ziemele, Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnesis Dr. Mārtiņš Mits, Eiropas Savienības Vispārējās tiesas tiesnese Inga Reine, un RJA profesore Dr. Ilze Rūse.
Vasaras skolas atklāšanas dienā dalībniekus uzrunās Eiropas Savienības Tiesas priekšsēdētājs Prof. Koen Lenaerts, novadot ievadlekciju par Eiropas Savienības tiesisko kārtību. Vasaras skolas noslēguma dienā dalībniekus uzrunās Eiropas Savienības Vispārējās tiesas priekšsēdētājs Prof. Marc van der Woude.
Kā viesi tiks pieaicināti Eiropas Komisijas Pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre, Eiropas Savienības Ārējā darbības dienesta eksperts Raitis Ādamsons, tiesneses Inetas Ziemeles palīdze Kristīne Zubkāne, Eiropas Cilvēktiesību tiesas juriste Daina Celma. Mācības norisināsies latviešu valodā, savukārt vieslekcijas un mācību materiāli var būt angļu valodā.
Vasaras skolai tiek aicināti pieteikties dalībnieki no valsts administrācijas, tiesneši, pēdējo kursu bakalaura, kā arī maģistra programmu studenti, un citi tiesību jomas profesionāļi. Samaksa par vasaras skolu ir 120 EUR. Vasaras skolas noslēgumā dalībnieki iegūs 1 Latvijas KP, kas atbilst 1.5 ETCS.
Lūgums reģistrēties dalībai šeit:
VASARAS SKOLA
“STARPTAUTISKĀS UN EIROPAS TIESĪBAS: ŠĪ BRĪŽA IZAICINĀJUMI” DR. INETAS ZIEMELES ZINĀTNISKAJĀ VADĪBĀ
PROGRAMMA
26.-30. jūlijs, plkst. 10:00 – 16:00
Zoom platformā
26.JŪLIJS
Vasaras skolas atklāšana
Eiropas Savienības Tiesas priekšsēdētāja vieslekcija “The EU legal order : a legal order common to 27 Member States.”
Prof. Koen Lenaerts, angļu valodā.
Starptautiskās tiesības: Starptautiskā tiesa un Starptautisko tiesību komisija.
Dr. Ineta Ziemele
Kādu skatījumu un risinājumus piedāvā starptautiskās tiesības saistībā ar Ryanair lidmašīnas aizturēšanu un novirzīšanu uz Minskas lidostu? Ko nozīmē Vācijas lēmums izmaksāt Namībijai samierināšanās naudu par Vācijas nodarījumiem, 19.gadsimta beigās kolonizējot Namībijas tautas? Kāda ir starptautisko tiesību ietekme, kā tās rodas un darbojas?
- Komisijas kompetences ietekme uz starptautisko tiesību attīstību.
- Tiesību avotu revīzijas darbs un ietekme uz kopējo tiesību avotu izpratni.
- Vai Tiesa modernizējas un kļūst aktuālāka?
27.JŪLIJS
Eiropas Cilvēktiesību konvencija un Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūra.
Dr. Mārtiņš Mits, Daina Celma
- Eiropas Cilvēktiesību konvencijas mehānisms darbībā.
- Eiropas Cilvēktiesību tiesas aktualitātes.
- Sūdzību pieņemamības problēmjautājumi.
- Jaunākā Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūra.
- Eiropas Cilvēktiesību konvencijas piemērošana – praktiskās nodarbības.
28.JŪLIJS
Eiropas Savienības tiesību aktualitātes: Eiropas Savienības lēmumu pieņemšana un procesi.
Dr. Ilze Rūse, Zane Petre, Raitis Ādamsons
- ES institūciju arhitektūra: ES kā suis generis politiskā sistēma. Ko pārnacionālā pieeja nozīmē dalībvalstīm, nacionālo interešu īstenošanai, ES lēmumu demokrātiskajai leģitimitātei.
- Eiropas Komisija: aktuālās iniciatīvas un procesi. Jautājumi un atbildes.
- ES Padome un Eiropas Parlamenta sadarbība likumdošanas procesā.
- Kādas ir ‘starpinstitūciju attiecības’ starp Komisiju, ES Padomi un Eiropas Parlamentu un ko tas nozīmē lēmumu iznākumam?
- ES Ārējais darbības dienests un tā sadarbība ar Eiropas Parlamentu ārlietu un tirdzniecības jomās: Aktuālās tendences.
- Praktiskā nodarbība.
29.JŪLIJS
Eiropas Savienības Tiesa: kompetence, interpretācijas metodes, direktīvas, jaunumi un process no iekšpuses.
Dr. Ineta Ziemele, Kristīne Zubkāne, LL.M.
- Eiropas Savienības Tiesas kompetence: tvērums un specifika. Kāpēc persona nevar vērsties EST nepastarpināti? Tiešās piemērojamības tiesību aktu interpretācija kopsakarā ar Pamattiesību hartu. Kas notiek ar direktīvām?
- Tiesību aktu interpretācijas metodes: gramatiskā, sistēmiskā (konteksta), mērķa. Pamattiesību hartas interpretācijas metodes. Vai viena metožu grupa papildina otru?
- Kas jauns judikatūrā?
- Diskusija: nākotnes izaicinājumi.
- Praktiskā nodarbība.
30.JŪLIJS
Eiropas Savienības tiesību aktualitātes: Eiropas Savienības Vispārējās tiesas kompetence un judikatūra.
Inga Reine, Prof. Marc van der Woude
- Eiropas Savienības Vispārējās tiesas kompetence: tvērums un specifika. Vispārējās tiesas loma Eiropas Savienības tiesību piemērošanā un interpretācijā. Vispārējās tiesas kompetences salīdzinājumā ar Eiropas Savienības Tiesu, Eiropas Cilvēktiesību tiesu un nacionālo tiesu kompetencēm.
- Eiropas Savienības Vispārējās tiesas procesa īpatnības pusēm lietā.
- Tiesas/tiesneša loma procesa virzīšanā Eiropas Savienības Vispārējā tiesā.
- Aktuālie ES konkurences tiesību jautājumi.
VASARAS SKOLAS NOSLĒGUMS
Reģistrācija: http://bit.ly/RJA_Vas_skola
Jautājumiem par dalību vasaras skolā lūgums sazināties ar RJA Starptautiskā departamenta koordinatori Paulu Šimkusi: Paula.Simkuse(abols)rgsl.edu.lv